Perşembe, Eylül 08, 2005

Satışlarınızın Büyük Çoğunluğu Bu Kanaldan Olacak

Hermann Miller şimdilerde sürdürülebilir yeşil ürünlerdeki satışlarındaki payı %5 iken, 2010 yılında bu ürünlerin satış içindeki payının %50'ye ulaşmasını beklemektedir. Hermann Miller'ın bu beklentisi bile pazarlamacılar için uyarı zili olmalıdır. Starbucks markasının tutarlılığını koruyan ufak bir ayrıntıda "geridönüştürülmüş peçete" kullanmalarıdır. Starbucks'ın ve sizinde iş yapma biçiminiz, markanızın mesajını şekillendirmektedir. Sürdürülebilir ürünlere iki yeni örnek; İlki Amerikan Appeal'ın yeni serisi. Bu seri %100 organik kumaştan yapılmış ve yapımı sırasında doğaya zararlı hiçbir faaliyette bulunulmamış. İnsanlar bu T-shirtler için fazladan para ödemeye istekliler. Ve markanında insanlar gözündeki değerindeki artışda cabası. İkinci örnek, bir ayakkabı markası Worn Again. Bu ayakkabılarında %99 hammaddesi geridönüşümlü malzemelerden üretiliyor. Markamız ve dünya için hemen yapabileceğimiz bir kaç şey var. 1. Müşterilerinizle etkileşiminizde geridönüşümlü ürünler kullanın. Geridönüşümlü kağıt, geridönüşümlü kutu, geridönüşümlü peçete gibi 2. İşlerinizdeki israfları azaltın ve bu çabalarınızı iletişimde vurgulayın. Mesela web sitenizde hiç kağıt israf etmediğinizden, az yakıt yakan taşıtlar kullandığınızı vurgulayın 3. Yeşil ürünler çıkarın. Mesela Selpak: Geridönüşümlü peçete MNG Kargo: Organik Kargo. Kargolarda plastik kullanılmaz, geridönüştürülmüş kağıt kullanılır. Tema'ya destek olunur (Tema işbirliğiyle)

1 yorum:

Pazarlama Gunlugu dedi ki...

Ornegin Whole Foods supermarket, sadece dogal ve natural urunlerin satildigi bir supermarkettir. Burada satilan tuvalet kagidi ve pecete urunleri sadece geri donusturulmus kagittan uretim yapan markalar.
Turkiye'de bu sekilde geri donusturulmus kagittan uretim yapma kapasitesine sahip bir kagit firmasi biliyorum ama oradaki arkadaslar halkimizin bu konuda henuz cok duyarli olmadigi ve geri donusturulmus kagittan yapilacak tuvalet kagidi veya pecetenin cok da hijyenik bir imaja sahip olmayacagini dusundukleri icin henuz bu ozelliklerini on plana cikarmiyorlar. Ben de kendilerine hak veriyorum...