Pazartesi, Şubat 28, 2005

En kötü alışveriş deneyiminiz

Bu hafta sonu JCI eğitimcisi Şefik Dişli'nin "Satışın Altın Anahtarları" programındaydım. Bir alıştırmada, Şefik Bey bizden, yaşadığımız en iyi ve en kötü alışveriş deneyimlerimizi anlatmamızı istedi. Alıştırmadan çıkan sonuç, insanların kötü deneyimlerini daha ayrıntılı ve daha heyacanlı anlattıklarıydı. Üstelik insanlar kötü deneyimleri anlatmaya çok daha istekli olduklarıydı. Ve bu alıştırmada, çok daha ilginç bir sonuç çıktı. Tahmin edin (cevap belli ama), programdaki bayanlar en kötü alışveriş deneyimlerini nerede yaşamışlar? Ayakkabı mağazalarında. Evet. Ayakkabının kadınların yumuşak karnı olduğunu biliyordum, ancak bu sonuca çok şaşırdığımı itiraf edeyim. Hemen, sikayetvar.com'a baktım, ve farklı kategorilerdeki şikayet sayılarına baktım. Ayakkabı kategorisi tam 965 şikayetle diğer tüm kategorilerden daha fazla. Ayakkabı mağazalarının diğer kurumlardan daha az özenli olduklarından mı? Hayır. Ayakkabı deneyimi kadınlar için bir tür ayin gibidir. Ve bu ayini bozan herhangi ufak bir şey, kendilerinde çok büyük tepkilere yol açar. Siz siz olun, bu ayinleri aleyhinize çalıştırmayın. Ne olursa olsun, bir kadının ayakkabı deneyimini mahvetmek (olay sizin için küçük bir olay olabilir), kadar kötü bir şey olamaz. Ve kadınlar asla kötü ayakkabı deneyimlerini unutmaz. P.S. Programda emeği geçen Emk, Banuçiçek(o olmazsa program olmazdı), Şefik Bey, JCI'ye özel teşekkür ederim.

6 yorum:

Adsız dedi ki...

Sevgili Özgür,
hafta sonunda yaptığımız " Satışın Altın Anahtarları" seminerinin en önemli özelliklerinden biri de katılımcıların paylaşımları ve üst düzeyde iştirakleri ile birlikte bu deneyimin daha başarılı bir hale gelmesidir. Sizlerin aktif katılımları da bu 2 günü daha keyifi bir hale getirdi. Bu arada bu site için seni kutlarım, çok güzel bir fikirle yola çıkmışsın , daha da geliştireceğinden eminim.

Sefik Disli dedi ki...

Sevgili Özgür,
hafta sonunda yaptığımız " Satışın Altın Anahtarları" seminerinin en önemli özelliklerinden biri de katılımcıların paylaşımları ve üst düzeyde iştirakleri ile birlikte bu deneyimin daha başarılı bir hale gelmesidir. Sizlerin aktif katılımları da bu 2 günü daha keyifli bir hale getirdi. Bu arada bu site için seni kutlarım, çok güzel bir fikirle yola çıkmışsın , daha da geliştireceğinden eminim.

Eylül Ataklı dedi ki...

Aklıma Yüzüklerin Efendisi'nde okuduğum bir bölüm geldi... Yanılmıyorsam ilk kitabın başlarında insanların yaşadıkları iyi olayların zaman içerisinde unutulup gittiği fakat başlarına gelen kötü hikayelerin zaman içerisinde dilden dile anlatılan güzel hikayelere dönüştüğü yazar...
Bu arada bir kadın olarak söylemeliyim ki ben de ayakkabı alışverişinden hiç hoşlanmam, kabus gibidir. Bunun nedeni de istediğim modelin bana uyan numarasının hiç bir zaman olmamasıdır (ayinsel bir özelliği yok yani). Bir çok kadının da derdi budur. O nedenle stok ve lojistik konusunda mağazaları daha özenli davranmaya davet ediyorum. "Yok" demek yerine müşteriyi oyalamayı başarmalı. "Ne zaman gelecek?" sorusuna bir kaç hafta içinde gibi bulanık cevaplar verilmemeli.

Adsız dedi ki...

şarkı dinle -cinsel sohbet-radyo dinle-
islami sohbet-sohbet-sohbet kanallari-
sohbet siteleri-sohbet odaları-cet-
çet-sohbet siteleri-cet-dj akman-
mirc indir-çet-sohpet-
çet-cet-sohpet-
antalya sohbet-mersin-sevda-
çet-cet-sohpet-
bedava sohbet-bursa sohbet-
çorum sohbet-denizli sohbet-gay sohbet-
lez sohbet-mersin sohbet-
avrupa sohbet-istanbul sohbet-
izmir sohbet-ankara sohbet-karadeniz sohbet-
mirc-mircler-mirc indir-
trabzon sohbet-adana sohbet-
hatay sohbet-antakya sohbet-
iskenderun sohbet-hatay-
hatay sohbet-hatay sohbet-
turk chat-mersin-gurbet sohbet-
sivas sohbet-yozgat sohbet-kayseri sohbet

bedava sohbet dedi ki...

Thanks so much for this! This is exactly what I was looking for

cinsel sohbet - çet sohbet - sohbetci - chat odaları - sohbet net - yazgülü sohbet - sevda sohbet - adana sohbet - kerizim - bol sohbet - yazgülü - sohbet et - yonja - cinsel chat - cinsellik sohbet

Adem Ozcan dedi ki...

nice blog good..
trchat