Pazartesi, Nisan 11, 2005

Kendi işini Yarat

İş ilanlarını bilirsiniz. Yöntem genelde aynıdır. Hangi işe, hangi özellikte kaç kişi alınacağı, adaylarda aranan nitelikler sıralanır. Ve adayların buna uyması beklenir. Şirket nasıl olsa, her şeyi düşünmüştür ve ne istediğini bilmektedir. Farklı bir öneriye kapalıdır. Bugün Danimarkalı bir şirketin web sitesini incelerken ilginç bir ayrıntı dikkatimi çekti. Şirket, proje asistanları, yaratıcı direktör ve part time iş gibi değişik alanlara eleman alacaktır. Ve bunun içinde bir flash tabanlı bir ilan hazırlamışlar. Burada farklı işleri sıralamışlar, ancak altta, ilginç bir başlık daha dikkatimi çekti “Create Your own Job” (Kendi işini yarat). Şöyle diyorlar, profilinin bu profillere uymadığını düşünüyorsan ama Sigma için iyi şeyler yapabileceğine inanıyorsan bize başvur. Fikirlerine açığız ve sıra dışı fikirlere ihtiyacımız var.
Yeni mezun olacak benim gibi birisi için iş tanımlarını okumak, onların benden bekledikleri ve benim onlara vermek istediklerim arasındaki uçurumu görmek çok korkutucu. İnsanları dinlemenin ve onları işimize katmanın yeni yollarını bulmalıyız. Siz, en azından müşterilerinize kendi çözümleri yaratması fırsatını veriyor musunuz? Böyle bir ilana siz nasıl tepki verirdiniz?

3 yorum:

Eylül Ataklı dedi ki...

Bence oldukça güzel bir şey. Bana şimdiye kadar hiç bir iş görüşmesinde onlar için ne yapabileceğimi sormadılar. Tek anlattıkları şeyler kendi talepleri oldu ve bunları yapıp yapamayacağımı sordular. Bence bu noktada İK çalışanlarının büyük bir eksikliği var. İnsanları daha yaratıcı olmaya teşvik etmemeliler. Gerçi burada da şöyle bir sorun karşımıza çıkıyor; şirketlerimiz gerçekten yeniliklere açıklar mı?

Eylül Ataklı dedi ki...

Ben bir de gaza gelip konuyla ilgili yazı yazdım : )Bkz: http://eylulce.blogspot.com/2005/04/ite-yaratclk.html

ömer dedi ki...

Gerçekten çok ilginç. Eylul hanımın yazısıda çok ilginç. ömer düzey